wtorek, 26 stycznia 2016

1. Joelle Charbonneau "Testy"   Autor:Joelle Charbonneau
Tytuł: "Testy"
Kategoria: dystopia
Ilość stron: 381
Wydawnictwo YA!
Ocena: 9/10

        Książka jest napisana prostym językiem. Nie zawiera zbędnych opisów. Czyta się ją szybko i przyjemnie. Jest nieprzewidywalna. Zdecydowanie polecam każdemu!
       
       Po Wojnie Siedmiu Faz świat potrzebuje odbudowy. Jest podzielony na kolonie. Zginęło wiele tysięcy osób. Większość wód jest poważnie zanieczyszczona. Wiele budynków zrównało się z ziemią. Niektóre tereny ziemii nie nadają się do upraw. Poprzez truciznę zwierzęta doznają mutacji. Świat potrzebuje przywódców, którzy przywrócą świat do normalności. Oczyszczą wody. Zrekultywują ziemię. Wymyślą nowe sposoby na elektryczność, której też brakuje. Stworzą rośliny odporne na warunki gleby. Jest dużo do roboty. 
       Aby zostać przywódcą trzeba przejść specjalne Testy na studia. Spośród mieszkańców poszczególnych kolonii są wybierani absolwenci szkół, którzy wkraczają w dorosłość.
       W Kolonii Pięciu Jezior od lat nie zostali wybrani kandydaci do udziału w Testach. Marzy o tym Cia Vale. Jej tata przeszedł Testy i był na studiach. Cia uczy się bardzo dobrze. Wyniki tego czy ktoś został zakwalifikowany do Testów są odczytywane przez urzędników z Tosu. Cia bardzo wyczekuje tego dnia, ponieważ wie, że zmieni on w jej życiu bardzo wiele. Nie ma planu na wypadek gdy nie zostanie przyjęta. Gdy nadszedł wyczekiwany dzień wszystko się okazało. 
      Czy Cia została zakwalifikowana? Czy poradzi sobie gdy jej się nie uda? Jak zareaguje jej rodzina?
      No dobra nie trzymam w niepewności.. ^^ 
      Po raz kolejny nikt nie został zakwalifikowany. Absolwenci świętowali ukończenie szkoły. Jednak Cia nie.. Nie wiedziała co teraz będzie robić. Następnego dnia Cia została wezwana do pani Owens - burmistrza Pięciu Kolonii. Oprócz niej zjawiły się trzy osoby z jej klasy oraz pan, który jak się później okazało był urzędnikiem z Tosu. Tak.. Jednak Cia i jej koledzy : Tomas i Malachi oraz koleżanka Zandri dostali się do Testów. Następnego dnia wszyscy maja się stawić do miasta by wyruszyć do Tosu i rozpocząć Testy. Tata Cii -absolwent Uniwersytetu- ostrzega ją: "Nie ufaj nikomu". Czy Cia go posłucha?
      Testy dzielą się na cztery etapy. Pierwsza i druga część jest teoretyczna. Jednak część trzecia i czwarta jest praktyczna. Wszystkich, którzy się stawili czyli 108 osób czekają trudne decyzje. Czeka ich nie tylko kilka pytań z historii czy biologii ale będą musiali poradzić sobie z pracą w grupie czy najważniejszym : Jak przeżyć? Okaże się, że czwarty etap jest najtrudniejszy. Nie obejdzie się bez kar, śmierci czy nawet samobójst uczestników. Pomiędzy każdym będzie się toczyć zacięta walka o przeżycie. Czwarty etap zmusi uczestników do podjemowania niewygodych decyzji jakie czekają przyszłych przywódców. Okaże się, że uczestnicy Testów będą musieli przebyć kilkaset kilometrów by znów dotrzeć do Tosu gdzie zostanie podjęta ostatecna decyzja o tym kto dostanie się na Uniwersytet i będzie mógł zostać przywódcą. Czy Cii się to uda? Czy jeżeli przeżyje zmieni się? Jakie decyzje będzie musiała podjąć? Czy rada taty okaże się słuszna?
       Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w książce, którą serdecznie polecam każdemu. ;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz